Skener
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Fakultet za poslovne i finansijske studije

УВОД
Историја човјечанства је историја непрекидног технолошког напретка: од точка до сателита и даље.
Људи проналазе начине за побољшање свакодневног живота, производње, комуникација, путовања итд. Одређени периоди у историји су обиљежени наглашеним развојем у некој технолошкој области. Тако је период у коме живимо обиљежен информатиком и комуникацијама. Средином прошлог вијека (1945.год.) је конструисан први рачунар (computer). То је био огроман електронски уређај.
Данашњи рачунари су много мањи, бољи и јефтинији. Они су постали незаобилазни у пословном, али и у приватном животу. Рачунар је уређај који врши обраду информација. Зато се информационим технологијама (information tehnologies) називају технологије које се користе за било који облик рачунарске (аутоматске) обраде информација (података).
Помоћу рачунара информације (податци) могу да се:
-обрађују (рачунање, цртање, обрада текста, креирање звука и покретне слике,. . . )
-памте (трајно или привремено) и
-размјењују (без обзира на удаљеност).
СКЕНЕР
Скенер ( енг. scanner ) је уређај који служи за дигитализацију фотографија, цртежа и транспарентних медија ( нпр. негатив филма, дијапозитив итд. ). Скенирање је поступак којим се слика претвара у облик погодан за обраду, похрану и пренос помоћу рачунара. Обично је ријеч о сликама на папиру које треба унијети у рачунар. Дигитализована слика се користи примјера ради у дизајну, стоном издаваштву (енг. desktop publishing, DTP) или распознавању текста (енг. optical character recognition, OCR).
ВРСТЕ СКЕНЕРА
Три основне врсте скенера су:
-ручни,
-столни и
-ротациони.
Ручни постоје у неколико облика: мали скенери слични оловци за скенирање текста или бар кода (енг. bar code) и уређаји мало већи од миша. Знаменитости ручних скенера су ниска цијена и релативно низак квалитет. Постоје црно-бијели и у боји резолуције до највише 400 тачки по инчу (енг. dots per inch, dpi), а обично имају осам бита по боји. Ручни скенери се данас користе углавном као читачи бар кода, док се за дигитализацију слике више не користе.
Столни скенери (енг. flatbed scanner) су најпопуларнији, а назив су добили по томе што се држе на столу. С горње стране имају стаклену плочу на коју се ставља документ. Скенер има извор свијетлости (ако се ради о рефлективном документу с доње, а ако је ријеч о транспарентном документу с горње стране) и оптички склоп који доводи резултујућу свијетлост до фотоосјетљивих елемената. Столних скенера има црно-бијелих и у боји, а формат им је најчешће А4 или ријеђе А3. Резолуција столних скенера је до 1200 дпи, а користе најчешће 12 бита по боји. Столни скенери данас су најраспрострањенија врста скенера.
Слика 6. Ручни, столни и ротациони скенери
РЕЗОЛУЦИЈА СКЕНЕРА
Резолуција (енг. resolution) је најважнија карактеристика скенера. Изражава се бројем тачки по инчу. Код столног скенера хоризонтална резолуција одређена је бројем тачки на фотоосјетљивом елементу. Вертикална резолуција зависи од прецизности којом скенер може помицати главу уздуж документа. То значи да столни скенер може имати различиту резолуцију у хоризонталном и вертикалном смијеру. Код ротационог скенера не постоји физичко ограничење резолуције које би било аналогно са ограничењем које постављају фотоосјетљиви елементи код столних скенера. Резолуција зависи само од прецизности механизма за помицање бубња. Хоризонтална резолуција (резолуција „око бубња“) зависи од брзине ротације, а вертикална резолуција зависи од прецизности помицања бубња у смијеру осе ротације.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!